Localhost'ta Wordpress Kurulumu: Adım Adım Rehber - SEO Moon
Localhost’a WordPress Kurulumu (XAMPP)

Localhost'a WordPress Kurulumu (XAMPP)

Localhost’ta WordPress ile çalışma yapmak web sitenizin test ve geliştirme süreci için önemlidir. Web siteniz aktif iken geliştirme yapmak web sitenize olumsuz etkiler sağlayacaktır. Ziyaretçilerinizin anlık site içi sorunlarla karşılaşmasını istemezsiniz.

Bu nedenle geliştirme, eklenti testleri vb. Localhost üzerinden yapmak en sağlıklı sonucu sizlere sunacaktır. İlk olarak yapmanız gereken aşağıdaki adımları takip etmek olacaktır. (Ayrıca bilmeyenler için XAMPP nedir?)

XAMPP’ı Yükleyin

Öncelikle yapmanız gereken ilk adım XAMPP’ı buradan indirmek. İşletim sisteminize uygun olan sürümü indirin ve yükleme işlemi tamamlandıktan sonra kurulum dosyasını başlatın.

XAMPP kurulumu

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra bizleri XAMPP kontrol paneli karşılayacaktır. WordPress’i çalıştırmak için ihtiyacımız olan Apache HTTP Sunucusu ve MySQL veritabanı yönetim sistemidir. Apache(80,443) ve MySQL’i(3306) başlattıktan sonra XAMPP ile işimiz kalmıyor arkaplanda çalışmaya bırakabilirsiniz.

XAMPP kontrol paneli

WordPress İndirme & Kurma

Sıradaki işlem ise WordPress’in Sayfasına giderek, WordPress’in güncel sürümünü indirmek ve kurulum için artık hazırsınız.

• XAMPP’ı kurduğunuz klasöre gidin ve ardından “htdocs” içerisine girin.(C:xampphtdocs)

• htdocs içerisindeki tüm klasörleri silin.

• indirdiğiniz wordpress .zip dosyasının içerisinde yer alan tüm dosyaları seçerek C:xampphtdocs dosyasının içerisine sürükleyin.

İşte bu kadar wordpress’i localhostunuza kurma işlemini tamamladınız.

WordPress Paneline Giriş Nasıl Yapılır?

WordPress kurulumunu tamamladık ve artık çalışmalara başlamak için son birkaç adım. İhtiyacımız olan wordpress veritabanı kurulumunu yapmak ve kullanıcı adı ile şifre oluşturmak.

MySQL Veritabanı Oluşturma

Öncelikle tarayıcımızı açarak arama çubuğumuza localhost/phpmyadmin yazarak giriş yapıyoruz. Bizleri phpMyAdmin paneli karşılayacaktır.

PHPMyAdmin panel

phpMyAdmin de sol tarafta yer alan “Yeni” seçeneğine tıklayarak yeni bir veritabanı oluşturuyoruz. Aşağıda olduğu gibi veritabanı adını “wordpress” yazarak giriş yapıyoruz. Yanında bulunan alanı ise “utf8mb4_general_ci” olarak işaretlemeyi unutmayın.

php veritabanı oluşturma

Son Adım! WordPress Kurulumu

phpMyAdmin üzerinden çıkış yaparak tarayıcımızın arama çubuğuna “localhost” yazıyoruz ve giriş yapıyoruz. Bizi wodpress’e hoşgeldiniz sayfası karşılayacaktır. Başlayın seçeneği ile devam ediyoruz. Ardından phpMyAdmin üzerinden oluşturduğumuz veritabanı adını giriyoruz(wordpress). Sadece kullanıcı adı kısmına “root” değerini girerek gönder seçeneğine tıklıyoruz.

Wordpress veritabanı oluşturma

Veritabanı kurulum işlemini gerçekleştirdik. Son olarak wordpress’in kurulumunu tamamlamamız gerekiyor.

Açılan sayfada ilgili alanları oluşturmak istediğiniz test sitesine göre uyarlamanız gerekiyor. Ardından “WordPress’i Kur” seçeneğine tıklamanız yeterli. İşte bu kadar, artık wordpress’i localhostunuz üzerinden kullanabilirsiniz.

Wordpress panel

NOT: Tüm işleriniz bittikten sonra XAMPP’ı açarak Apache ve MySql’i durdurmayı unutmayın. WordPress’i tekrar açmak istediğinizde XAMPP’ı açarak Apache ve MySQL’i tekradan başlatmanız yeterlidir. Umarım sizlere faydalı bir içerik olmuştur değerli yorumunuzu bekliyorum.

İlgili Yazılar
Sohbete Başla
Merhaba! 👋
Sizleri çözüme ulaştırmak için buradayız, Bizimle iletişime geçmek için bu mesajı yanıtlayın.